Co je povinné ručení? Musí ho mít každé vozidlo s registrační značkou

Pojištění odpovědnosti z provozu vozidla na pozemních komunikacích, tedy zjednodušeně řečeno povinné ručení je pojištění, které musí být ze zákona uzavřeno na každý dopravní prostředek, který má registrační značky, lhostejno, zda jde o maličký skútr, osobní automobil nebo náklaďák či traktor.

Proč je toto povinné ručení povinné?

Povinné ručení je povinné proto, aby poškození řidiči a majitelé automobilů, ale i dalších věcí (ploty, domy, svodidla a tak dále) , kteří nehodu nezavinili, dostali adekvátní odškodnění. Z povinného ručení jsou totiž hrazeny všechny škody, které řidič způsobí provozem vozidla. Týká se to nejen škod na majetku (včetně škod třetím osobám), ale také na zdraví.

Škody při dopravních nehodách totiž nemusejí být jen ve výši pár tisíc korun, ale klidně i desítek milionů. A může jít třeba jen o nějaké vážné zranění nebo ekologickou katastrofu a podobně. Takovou škodu by pak viník ze své kapsy nemusel být schopen nikdy uhradit. A povinné ručení právě takové škody uhradí za viníka.

Povinné ručení se sjednává vždy s konkrétní pojišťovnou, přičemž jejich nabídka a samozřejmě také ceny se liší. Liší se i u každých dvou řidičů. Výška pojistného je stanovována na základě parametrů vozidla (značka a model vozu, výkon a objem motoru, hmotnost a rok výroby) a údajů toho, kdo pojištění sjednává (zpravidla majitele nebo provozovatele). Ten, pokud je to soukromá osoba, uvádí datum narození, místo bydliště a počet měsíců bezeškodného průběhu s počtem předchozích pojistných událostí, pokud je to firma, tak IČ.

Pojišťoven, které v České republice poskytují povinné ručení, je hodně. I proto se vyplatí srovnání povinného ručení. K tomu lze použít některý ze srovnávačů, kterých v České republice také několik funguje. Rozdíl mezi jednotlivými pojišťovnami může být i stovky procent.


TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
 
Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte z aktuálně dostupných aut sami.
 
Chci operativní leasing!
 

Podobné příspěvky


Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění