Vozy s autonomním řízením budou součástí běžného provozu do deseti let

automotozpravy.cz_azznacky_cz_nahledovy

Fascinují vás moderní technologie a nemůžete se dočkat, až si pořídíte plně autonomní vozidlo? V prvé řadě si připravte naditou šrajtofli, protože již nyní je nadmíru jasné, že automobily prošpikované senzory a hi-tech vychytávkami nebudou levné. V řadě druhé se naučte trpělivosti, neboť než se dostanou do ostrého provozu, ještě nějaký ten pátek potrvá.

Podle odborníků budou plně autonomní vozidla běžné do deseti let. Specialista z ČVUT Jiří Mates, se kterým na vývoji spolupracuje automobilka Toyota, upřesňuje, že z hlediska technologií je k dispozici vše potřebné. Testované automobily, jsou jízdy bez řidičovy aktivity schopné, poměrně bez problémů již nyní. Předpokladem jsou příznivé podmínky na silnici.

Mates vidí zásadní problém v chybějících datech. Autonomní vozy bez problémů přečtou dopravní značení a poradí si s delšími úseky bez prudších zatáček. Potíže mohou nastat na kritických místech – například v rušném provozu a v nezmapovaných lokalitách. Současná autonomní vozidla navíc neumí řešit nestandardní situace. Typickým příkladem je chodec, který se znenadání rozhodne vstoupit do vozovky.

automotozpravy.cz_azznacky_cz_01

Vývojáři systémů autonomních vozidel to nemají snadné. Musí software naučit adekvátním reakcím i na zdánlivě banální problémy. Třeba jízdě po povrchu s vrstvou posypové soli.

Naprostou nutností budou detailní mapy s informacemi o trase. Vůz musí zaznamenat všechny prvky, které by mohly překážet v jízdě – stromy, budovy, ale také zpomalovací prahy a parkovací zábrany.

Alfou a omegou však bude sběr dat související se všemi možnými situacemi. V tomto směru jde pouze o čas. Vývoj autonomních vozidel bude postupný, a jakmile se systémy rozšíří natolik, že provoz vozidel bude možné považovat za velmi bezpečný, nebude nic bránit jejich masivnějšímu rozšíření. Ale na to si ještě budeme muset pár let počkat.