Fascinují vás moderní technologie a nemůžete se dočkat, až si pořídíte plně autonomní vozidlo? V prvé řadě si připravte naditou šrajtofli, protože již nyní je nadmíru jasné, že automobily prošpikované senzory a hi-tech vychytávkami nebudou levné. V řadě druhé se naučte trpělivosti, neboť než se dostanou do ostrého provozu, ještě nějaký ten pátek potrvá.
Podle odborníků budou plně autonomní vozidla běžné do deseti let. Specialista z ČVUT Jiří Mates, se kterým na vývoji spolupracuje automobilka Toyota, upřesňuje, že z hlediska technologií je k dispozici vše potřebné. Testované automobily, jsou jízdy bez řidičovy aktivity schopné, poměrně bez problémů již nyní. Předpokladem jsou příznivé podmínky na silnici.
Mates vidí zásadní problém v chybějících datech. Autonomní vozy bez problémů přečtou dopravní značení a poradí si s delšími úseky bez prudších zatáček. Potíže mohou nastat na kritických místech – například v rušném provozu a v nezmapovaných lokalitách. Současná autonomní vozidla navíc neumí řešit nestandardní situace. Typickým příkladem je chodec, který se znenadání rozhodne vstoupit do vozovky.
Vývojáři systémů autonomních vozidel to nemají snadné. Musí software naučit adekvátním reakcím i na zdánlivě banální problémy. Třeba jízdě po povrchu s vrstvou posypové soli.
Naprostou nutností budou detailní mapy s informacemi o trase. Vůz musí zaznamenat všechny prvky, které by mohly překážet v jízdě – stromy, budovy, ale také zpomalovací prahy a parkovací zábrany.
Alfou a omegou však bude sběr dat související se všemi možnými situacemi. V tomto směru jde pouze o čas. Vývoj autonomních vozidel bude postupný, a jakmile se systémy rozšíří natolik, že provoz vozidel bude možné považovat za velmi bezpečný, nebude nic bránit jejich masivnějšímu rozšíření. Ale na to si ještě budeme muset pár let počkat.