Nové Porsche Taycan se představuje. Má větší dojezd, rychlejší dobíjení i lepší dynamiku

Porsche uskutečnila v případě Taycanu obzvlášť rozsáhlou modernizaci. Nové verze mají větší výkon, delší dojezd, rychlejší akceleraci a rychlejší nabíjení s větší stabilitou. Oddělení Style Porsche také přiostřilo design a výrazněji odlišilo modely Turbo. Všechny verze Taycanu se vyznačují ještě obsáhlejším seznamem standardní výbavy a přicházejí s nejnovější generací Porsche Driver Experience s vylepšeným konceptem zobrazení a ovládání.

Všechny tři karosářské varianty budou od data uvedení na trh obsahovat četné modifikace – sportovní sedan Taycan, všestranný Taycan Cross Turismo, který je k dispozici s off-roadovým paketem, a sportovní a zároveň praktický Taycan Sport Turismo. V každém případě jsou k dispozici čtyři varianty pohonu s pohonem zadních a všech kol. Updatované verze dorazí do Porsche Center na jaře 2024.

Na cestě k sériové výrobě ujeli vývojoví inženýři a testovací jezdci v maskovaných testovacích vozech více než 3,6 milionu kilometrů po celém světě, aby stále zlepšovali první čistě elektrický sportovní vůz od Porsche. Výrobce legendárních sportovních vozů dosud vyrobil téměř 150 000 exemplářů Taycanu. Nejdůležitější trhy pro Taycan jsou aktuálně USA, Velká Británie, Německo a Čína.

„Na konci roku 2019 jsme zahájili novou éru e-mobility s Taycanem. Okamžitě se ukázalo, že je to gamechanger a inovativní průkopník v segmentu elektromobilů,“ říká šéf modelové řady Kevin Giek. „Nyní pokračujeme v tomto úspěšném příběhu s rozsáhle modernizovaným Taycanem. Modelová řada dosáhla nových met pokud jde o výkon a nabízí výjimečnou dynamiku a potěšení z jízdy. Zároveň jsme byli schopni výrazně zlepšit efektivitu, dojezd, každodenní použitelnost a komfort.“

Porsche Taycan - facelift - 2024
Porsche Taycan - facelift - 2024
Porsche Taycan - facelift - 2024 - interier

Ještě více výkonu

Všechny aktualizované modely akcelerují mnohem rychleji. Dva příklady z obou konců portfolia: jako sportovní sedan dosáhnou Taycan a Taycan Turbo S hranice 100 km/h z klidu za pouhých 4,8 a 2,4 sekundy. Díky tomu jsou o 0,6 a 0,4 sekundy rychlejší než jejich předchůdci.

S novou funkcí push-to-pass (v paketu Sport Chrono) lze stisknutím tlačítka po dobu 10 sekund zvýšit výkon až o 70 kW (v závislosti na modelu). Lepší zrychlení jsou obecně výsledkem vyššího systémového výkonu. Například základní Taycan dává o 60 kW více než dříve. V Taycanu Turbo S je to dalších 140 kW (s Launch Control). To zvyšuje systémový výkon nejvyššího modelu na 700 kW/952 koní.

O více než 35 % delší dojezd

V závislosti na karosářské variantě a motoru se dojezd WLTP zvýšil až na 678 km, což představuje nárůst o 175 km/35 procent. Aktualizovaný Taycan vyžaduje nejen méně nabíjecích zastávek na dlouhých cestách, ale také se rychleji dobíjí: například na 800voltových hyperchargerech jej lze nabíjet výkonem až 320 kW. To je o 50 kW více než dříve. Okno rychlého nabíjení nové výkonné baterie bylo výrazně rozšířeno. To znamená, že nabíjecí výkon vyšší než 300 kW vydrží až pět minut a velmi vysoké nabíjecí kapacity lze dosáhnout rychleji, a to i při nízkých teplotách.

V závislosti na stylu jízdy a dalších proměnných to může zkrátit čas potřebný k dobití z 10 na 80 procent na polovinu ve srovnání s předchůdcem. U Taycanu první generace je doba nabíjení z 10 na 80 procent SOC při 15 stupních Celsia 37 minut. Za stejných podmínek to aktualizovanému Taycanu trvá i přes větší kapacitu baterie pouhých 18 minut. Baterie Performance Plus má nyní celkovou kapacitu 105 kWh (navýšenou z 93 kWh).

Nový aktivní podvozek

Všechny aktualizované modely Taycan jsou standardně dodávány s adaptivním vzduchovým odpružením. Nové odpružení Porsche Active Ride lze objednat jako volitelné příslušenství pro verze s pohonem všech kol. Tento systém nabízí bezprecedentní šířku pásma mezi jízdním komfortem a jízdní dynamikou.

Odpružení udržuje karoserii Taycanu neustále v rovině, a to i při dynamickém brzdění, změně směru a akceleraci. Při plynulé jízdě systém téměř zcela absorbuje nerovnosti. V dynamických jízdních situacích zajišťuje odpružení Porsche Active Ride prakticky dokonalé spojení s vozovkou díky vyváženému rozložení zatížení kol. Pokud je aktivován příslušný režim, může odpružení kompenzovat pohyby karoserie tak, aby se snížily akcelerační síly působící na cestující.


Rozsáhlá opatření pro vyšší efektivitu

Současné zlepšení výkonu a účinnosti je způsobeno řadou faktorů: pokročilá hnací soustava s novým motorem zadní nápravy s až o 80 kW vyšším výkonem u všech modelů, upravený pulzní měnič s optimalizovaným softwarem, výkonnější baterie , přepracovaný tepelný management, tepelné čerpadlo nové generace a upravené řízení rekuperace a pohonu všech kol.

Maximální výkon rekuperace při zpomalování z vysokých rychlostí se zvýšil o více než 30 procent z 290 až na 400 kW. Všechny varianty jsou nyní standardně vybaveny aerodynamicky optimalizovanými koly a pneumatikami se sníženým valivým odporem. Pro tento účel byla speciálně vyvinuta nová 21palcová kola a pneumatiky.

Lepší výbava a nižší hmotnost

Přestože nové Taycany váží až o 15 kilogramů méně, standardní výbava je ještě rozsáhlejší než dříve a nabízí: ambientní osvětlení, ParkAssist s couvací kamerou, elektricky sklopná vnější zpětná zrcátka s osvětlením okolí, vyhřívaná přední sedadla, Porsche Intelligent Range Manager (PIRM), tepelné čerpadlo s novým chladicím systémem, bezdrátové nabíjení smartphonu, nabíjecí porty na straně řidiče i spolujezdce, volič jízdních režimů a posilovač řízení Plus.

Základní modely Porsche Taycan jsou nyní standardně vybaveny také adaptivním vzduchovým odpružením a hliníkovými prahovými lištami. Kromě modernizovaného vybavení zahrnuje vylepšená specifikace Taycanu také baterii se zvýšenou kapacitou, ale sníženou hmotností.

Porsche Taycan 4S Sport Turismo - facelift - 2024
Porsche Taycan 4S Sport Turismo - facelift - 2024
Porsche Taycan Turbo Cross Turismo - facelift - 2024
Porsche Taycan Turbo Cross Turismo - facelift - 2024

Atraktivnější design

S novým designem přední a zadní části s jinými reflektory a zadními světly odborníci ze Style Porsche dále zdokonalili čistý, puristický design Taycanu. Nové přední blatníky a plošší světlomety dávají ještě větší důraz na šířku Taycanu.

Nové světlomety jsou vybaveny technologií HD matrix LED s vysokým rozlišením a detailní optikou a nyní v noci zobrazují charakteristickou čtyřbodovou grafiku značky. Logo Porsche v pruhu zadních světel má trojrozměrný design se vzhledem skla. Poprvé je k dispozici verze, která obsahuje animace při vítání/odcházení.


Mezi další pozoruhodné rysy patří zvýrazňující barva Turbonite, která modely Turbo a Turbo S výrazněji odlišují od ostatních verzí v exteriéru i interiéru.

Upravený koncept ovládání

Sdružený přístrojový panel, centrální displej a volitelný displej spolujezdce mají optimalizované uživatelské rozhraní s dalšími funkcemi. Přepínač režimů na volantu je nyní součástí standardní výbavy. U modelů Taycan vybavených paketem Sport Chrono a Performance Battery Plus je na voliči režimů speciální tlačítko push-to-pass.

Pomocí nové páčky vlevo pod volantem je ovládání asistenčních systémů řidiče ještě intuitivnější. Systém Apple CarPlay byl hlouběji integrován do displejů a funkcionalit vozidla. Nová funkce In-Car Video umožňuje streamování videa na centrálním displeji a na displeji spolujezdce.

Celý článek „Nové Porsche Taycan se představuje. Má větší dojezd, rychlejší dobíjení i lepší dynamiku“ si můžete přečíst zde.


TIP: Zdražují vám neustále povinné ručení? Zkuste si spočítat nové.

Využijte naši kalkulačka autopojištění.


Podobné příspěvky


Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění