kamiony-predjizdeni

Léto v kamionu nemusí být za trest. Tři tipy, jak si ho zpříjemnit

Rozpálené dálnice, sváteční řidiči a hustý prázdninový provoz, to určitě nejsou záležitosti, na které by se profesionální řidiči v dálkové dopravě těšili. Proč si ale letní měsíce strávené na cestách nezpříjemnit? Připravili jsme pro vás tři zajímavé tipy, které ocení každý dálkový řidič.

Kde si bez obav odpočinout

Přestávky v jízdě jsou velmi důležité a míst pro parkování kamionů je v České republice stále zoufalý nedostatek. Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia v tuzemsku chybí až dva tisíce odstavných míst pro kamiony. Zastavit si jen tak kdekoli znamená riskovat vysokou pokutu. A oficiální odpočívky jsou často přeplněné anebo nenabízí vhodné možnosti občerstvení a hygieny. Česmad proto přišel se zajímavou bezplatnou aplikací Tirparking.cz do chytrých mobilů a tabletů, která nejen že při zadání polohy řidiče nabídce nejbližší odpočívku, ale také informuje o její obsazenosti a zda nabízí občerstvení, sociální zařízení a sprchy. Navíc jejím prostřednictvím lze snadno chatovat s ostatními řidiči v okolí. Jednoduše tak zjistíte informace, které potřebujete vědět, a usnadníte si svoji cestu. Aplikaci si lze zcela zadarmo stáhnout na webu triparking.cz nebo v oficiálních obchodech s aplikacemi AppStore či Google Play. Přehledné mapy Truck parků a míst pro parkování kamionů poskytuje i bezplatná aplikace Eurowag, v níž lze filtrovat podle požadavků uživatele.

Zbytečné pokuty i administrativa. Vysokorychlostní vážení kamionů bývá v Česku nepřesné

Kde nejlevněji natankovat

Sledujete po cestách cedule s cenami pohonných hmot a vybíráte si co nejlevnější palivo? Už nemusíte. Na těch nejfrekventovanějších dálkových trasách a u důležitých hotspotů vznikla nová síť Eurowag Prime, která garantuje nadstandardní služby a vždy nejvýhodnější cenu paliva. Je součástí akceptační sítě Eurowag, kde lze platit palivovými kartami Eurowag a na řadě z nich i mobilní aplikací Eurowag Pay. Do sítě Eurowag Prime jsou zařazované čerpací stanice nejen díky výhodné poloze, ale také kvůli kvalitním službám. Řidiči od nich můžou očekávat kvalitní sortiment, sociální zařízení včetně sprch, možnost parkování dopravních vozidel. A jak tyto čerpací stanice najdete? Stačí si stáhnout do mobilního telefonu aplikaci Eurowag (z Google Play nebo AppStore) a spustit vyhledávání nejbližších čerpacích míst. Stanice ze sítě Eurowag Prime jsou označeny speciálním logem s korunkou. Nyní jich existuje okolo 70 a každý rok by do této prémiové skupiny mělo přibýt dalších 100 stanic. Přímo v České republice je jich šest: Mikulov, České Budějovice, Olomouc, Liberec, Folmava a Žebrák. Kocourovec u Olomouce například nabízí řidičům sprchy, Truck parky v Modleticích, Rozvadově a Chebu jsou zase hlídané kamerovým systémem a v Liberci je samoobslužná čerpací stanice Eurowag Prime. Kvalitní jídelní lístek nabízí restaurace při čerpacích stanicích Kocourovec u Olomouce a Mikulov.

Co si pustit na cestách?

Znáte kamioňácký podcast Mikodrom? Pravidelné rozhovory s hosty přímo v kabině svého kamionu vede řidič Jaroslav Miko, známý občanský aktivista. A protože nemá čas setkávat se někde ve studiu, bere své hosty přímo na cesty a natáčí během řízení. Vůbec prvním hostem jeho unikátní kamionové talkshow byl bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, následovala Dana Drábová, Nora Fridrichová, Jiří Padevět, ale třeba i Vít Rakušan, Dominik Hašek nebo Tomáš Klus. „Hosty vybíráme poměrně pečlivě. Není cílem posadit do kamionu celebritu jen proto, aby se na rozhovor podívali věrní fanoušci. Nechceme dělat další ze spousty videorozhovorů, v nichž profesionálnímu moderátorovi odpovídá profesionálně připravený host. Cílem je představit vážná témata s vtipem a v autentickém pojetí, kde se věcná diskuse přirozeně mísí s osobními zážitky a zkušenostmi lidí zvyklých mluvit více méně o odborných věcech,” říká Jaroslav Miko, jehož podcast si lze pustit na YouTube kanálu v kratší verzi a na HeroHero v nezkrácené podobě.


TIP: Zdražují vám neustále povinné ručení? Zkuste si spočítat nové.

Využijte naši kalkulačka autopojištění.


Podobné příspěvky


Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění