Jak fungují zapalovací svíčky a kdy je nutné je vyměnit?

denso-zapalovaci_svicka-iridium

Co jsou to zapalovací svíčky?

Systém zapalování jiskry je základní částí jakéhokoli motoru s vnitřním spalováním paliva. Zapalovací svíčky zapalují směs paliva a vzduchu v spalovacích válcích použitím elektrického napětí. Hlavními komponenty těchto zařízení jsou centrální elektroda, uzemňovací elektroda, izolátor, a tělo součástky. Zapalovací svíčky jsou spojeny se zapalovací cívkou, která dodává vysoké napětí pro vytvoření jiskry. Elektrický proud proudí přes izolovanou centrální elektrodu. Když je napětí dostatečně silné, přejde přes mezeru mezi centrální a uzemňovací elektrodou a vytvoří jiskru.

Typy zapalovacích svíček

Denso je jedna z nejoblíbenějších značek, která vyrábí zapalovací svíčky.Tato společnost vyrábí spolehlivé produkty za dobrou cenu. Na trhu je v nabídce opravdu hodně různých produktů. Před uskutečněním nákupu je nutné zohlednit materiál, velikost, a další specifikace komponentů.

Produkty Denso:

Materiál

 • Nikl: Centrální elektroda těchto svíček je pokryta niklovou slitinou. Je to cenově nejdostupnější možnost, ale materiál je poměrně měkký a není tak odolný, jako u jiných produktů vlivem jeho relativně nízkého bodu tání. Rovněž vyžaduje vyšší napětí. DENSO produkty mají vylepšený design niklových produktů pro snížení míry vynechávání válců motoru a pro vylepšení odolnosti.
 • Platina (tzv. longlife): Tyto svíčky vydrží až 100 000 km. Obě elektrody jsou pokryty platinou, která zvyšuje odolnost součástek vůči korozi a opotřebení. Jsou účinnější a vhodné pro systémy zapalovaní se zbytečnou jiskrou.
 • Iridium: Tyto komponenty vydrží nejdéle a poskytují výborný výkon při spalování. Mají mnohem menší centrální elektrody, a k vytvoření jiskry potřebují menší napětí. Mnoho výrobců používá tyto svíčky díky jejich účinnosti a spolehlivosti.

Velikost

Produkty mají různé průměry závitu, dosah a velikost šestihranu, a také velikosti elektrod. Vysokovýkonné svíčky mají menší centrální elektrody, a nejmenší velikost od této značky je 0.4 mm pro iridiovou sérii. Také nabízí vysokovýkonné platinové a iridiové komponenty s elektrodami o velikosti 0.7 mm a 1.1 mm. Standardní průměr závitu je 14, 12, a 10 mm pro všechny typy svíček a šestihrany mají obvykle rozmezí velikostí 13-20 mm.

Kdy je nutné je vyměnit?

Tyto součástky vydrží v rozmezí od 30,000 do 100,000 km. Často to závisí od kvality zapalovací svíčky a stavu vozidla. Tento komponent bude nutné vyměnit co nejdříve po zjištění selhání, aby se zamezilo vzniku dalších problémů, a tedy poškozená svíčka bude mít následující příznaky:

 • Vynechávání válců motoru
 • Problémy se startováním
 • Zvýšená spotřeba paliva
 • Drsný chod na volnoběh

Tipy k instalaci zapalovacích svíček

 • Přečtěte si specifikace vozidla, abyste našli správný produkt pro vaše auto.
 • Určitě při instalaci použijte doporučený točivý moment.
 • Použijte správný klíč, který se bude shodovat s velikostí šestihranu. Např 14 mm klíč pro standardní Denso iridiové zapalovací svíčky.
 • Při výměně komponentu se ujistěte, že žádný olej na jeho povrchu nevnikne do motoru.

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, string given in /data/web/virtuals/79191/virtual/www/domains/automotozpravy.cz/wp-content/plugins/feedwordpress/feedwordpressdiagnostic.class.php on line 82