SkodaMotorsport-RallyFinland-Report-Solberg-scaled

Finská rally: třetím vítězstvím v sezóně jezdec Škoda Oliver Solberg zvýšil své vedení v kategorii WRC2

745x100

Vítězstvím v kategorii WRC2 na Finské rally udělal Oliver Solberg velký krok k mistrovskému titulu. Dvaadvacetiletý Švéd s britským spolujezdcem Elliottem Edmondsonem vedli ve své kategorii od startu do cíle. Po devátém kole FIA Mistrovství světa v rally vede jezdec vozu Škoda Fabia RS Rally2 Solberg v celkovém pořadí kategorie WRC2 s náskokem 28 bodů.

Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (Škoda Fabia RS Rally2) se do vedení kategorie WRC2 dostali již na úvodní super-speciální zkoušce v ulicích města Jyväskylä. Když se v pátek ráno rally dostala na skutečné lesní rychlostní zkoušky, posádka týmu Toksport WRT si uvědomila, že jejími nejsilnějšími konkurenty jsou nové tváře jedoucí v kategorii WRC2. Jediným jezdcem, který se na ultrarychlých šotolinových cestách středního Finska pravidelně vyrovnával Solbergovi, byl Jari-Matti Latvala, trojnásobný celkový vítěz Finské rally. „Před patnácti lety jsem bojoval s Petterem Solbergem. Teď jedu proti jeho synovi. Je to zvláštní pocit,“ žertoval Latvala.

Posádka Solberg/Edmondson, na niž během deštivé páteční etapy příliš nezapůsobily stále se měnící podmínky přilnavosti, zajela nejrychlejší časy kategorie WRC2 na pěti z devíti rychlostních zkoušek dne. Na konci první etapy vedla švédsko-britská posádka jedoucí s vozem Škoda před Latvalou a jeho spolujezdcem Juho Hänninenem o 24,1 sekundy. „Byl to čistý den,“ řekl Solberg. „Prostě jsem si to užíval, jel jsem čistě, a ne přehnaně rychle.“ Solberg s Edmondsonem pokračovali ve svém suverénním výkonu i během sobotní etapy. Díky dalším dvěma vyhraným rychlostním zkouškám, mezi nimiž byla i náročná Ouninpohja, zvýšili svůj náskok před dvojicí Latvala/Hänninen na 47,6 sekundy.

SkodaMotorsport-RallyFinland-Report-Podium-scaled

Naopak naděje Guse Greensmithe a jeho spolujezdce Jonase Anderssona skončily v pátek odpoledne. Vítězové kategorie WRC2 na Safari rally v Keni poškodili svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 při malém výletu mimo trať (SS7). Další posádkou, která měla smůlu, byli Robert Virves se spolujezdcem Aleksem Leskem. Estonci jedoucí s vozem Škoda Fabia RS Rally2 provozovaným týmem RaceSeven byli v pátek večer na třetím místě kategorie WRC2. Na cestě ke slavné sobotní rychlostní zkoušce Ouninpohja (SS16) museli během silničního přejezdu řešit mechanickou závadu. „Ve spěchu, abychom se dostali včas na start rychlostní zkoušky, jsme zapomněli pořádně zavřít kapotu. Ta se otevřela po třech stech metrech rychlostní zkoušky,“ popsal situaci později Virves. Kvůli zablokování většiny výhledu z čelního skla ztratili Virves/Lesk během bájné 33kilometrové rychlostní zkoušky více než tři minuty. V kategorii WRC2 nakonec skončili na osmém místě.

Potíže Estonců vynesly Lauriho Joonu a spolujezdkyni Janni Hussi na třetí místo kategorie WRC2. Ve voze Škoda Fabia RS Rally2 týmu TGS Worldwide se místní hrdinové drželi před kolegy z Finska v podobě dvojice Mikko Heikkilä/Kristian Temonen (Toyota). Joona/Hussi nakonec vystoupili nejen na stupně vítězů v celkovém pořadí kategorie WRC2, ale vyhráli také v kategorii WRC2 Challenger.

Vzhledem k dešti, který zasáhl i nedělní rychlostní zkoušky, se posádka Oliver Solberg/Elliott Edmondson soustředila na udržení svého náskoku. Přestože nezaznamenali žádný další nejrychlejší čas v kategorii WRC2, slavili své třetí vítězství v této sezóně s náskokem 39 sekund. „Fantastický pocit, úžasné, že jsem dostal gratulaci od Jari-Mattiho,“ usmíval se v cíli Solberg. „Byl to skvělý víkend, velké díky týmu, Škoda Fabia RS Rally2 byla jako vždy perfektní. Je fantastické mít další vítězství.“ Solberg tímto výsledkem zvětšil svůj náskok v celkovém hodnocení kategorie WRC2 na 28 bodů před druhým Samim Pajarim (Toyota). Posádka týmu Toksport WRT skončila dokonce na pátém místě v celkové klasifikaci Finské rally.

První tři místa kategorie WRC Masters Cup byla plně v držení posádek jedoucích s vozy Škoda. Mexičan Ricardo Triviño se spolujezdcem Diegem Fuentesem ze Španělska v této subkategorii vyhrazené pro jezdce starší 50 let zvítězili. Na druhém místě skončila posádka Uğur Soylu/Sener Guray z Turecka. Třetí posádkou Škody na stupních vítězů byli Italové Maurizio Chiarani/Flavio Zanella.

Po třech velmi rychlých soutěžích s rychlostními zkouškami s hladkým šotolinovým povrchem se FIA Mistrovství světa v rally přesouvá na rozbitější povrch. Na řadě je Řecká rally Acropolis (5.–8. září 2024), která je jednou z nejtěžších z celého mistrovství.