Férová káva jako palivo pro škodovácké nápady

Jak chutná „palivo zvídavosti“? Jako směs kávových zrn z Indie a Tanzanie. Své o tom vědí milovníci kávy v českých závodech Škoda Auto, kteří už nepijí nic jiného. Zbytky po pražení této kávy se navíc uplatní v interiéru aut.

Škoda Auto na svou vlastní kávu přechází postupně od loňského října. Jmenuje se Curiosity Fuel, tedy „palivo zvídavosti“. Jejím cílem je pohánět zvídavost při hledání udržitelných řešení v celém hodnotovém řetězci. Je určená přímo pro škodováky ve všech českých závodech firmy. A to nejen v šálku na stole.

Ročně se v českých provozech Škoda Auto spotřebuje 25 tun kávy.
Ročně se v českých provozech Škoda Auto spotřebuje 25 tun kávy.

Káva, které se v automobilce ročně vypije přes 25 tun, je vypěstovaná, upražená a zabalená způsobem, který respektuje k přírodě šetrné a farmářům blízké postupy. To vše společně s partnerem, ryze českou rodinnou pražírnou JABLUM. „Cílem bylo vytvořit kávu, která bude chuťově zajímavá. Nejen pro milovníky espressa, kteří preferují plnou chuť a bohatou pěnu, ale i pro ty, kteří si rádi vychutnají jemné oříškové tóny u mléčných specialit. Pro indické kávy je typické silné tělo s čokoládově hořkou chutí. Naopak zrnka z Tanzanie dodávají výsledné směsi sladkou ovocnou chuťovou linku,“ vysvětluje spoluzakladatel pražírny Petr Nývlt.

Férová káva

Zrna pro kávu Curiosity Fuel pěstují rodinné farmy, u kterých se ověřuje, že zájem člověka na šálku dobré kávy jde ruku v ruce se zájmem přírody a krajiny. Po pilotním provozu se projekt posouvá dál a dnes je už v souladu s udržitelnými zásadami Rainforest Alliance. Díky tomuto přístupu bude automobilka farmářům vždy a za všech okolností platit férovou cenu, klást důraz na okolní životní prostředí a zajistí, aby na úkor kávových plantáží nedošla k újmě místní biodiverzita. Dalším cílem je také přímo podporovat místní komunity – první na seznamu je jedna z indických škol.

Jak říká Petr Nývlt, volba asijské země pro dodávání kávy do automobilky byla logická: „V Indii má Škoda Auto své závody, proto to byla preferovaná země. Navíc se nám podařilo v Indii najít farmáře, kteří mají kvalitní kávu a jsou schopni vyhovět i našim požadavkům na zpracování kávy na farmě. Certifikace Rainforest Alliance nám pomáhá tyto požadavky a standardy aplikovat a dodržovat.“

Infografika | Udržitelná káva

Udržitelnosti celého „kávového“ procesu rozvíjí hned několik dalších aspektů. Přímým nákupem od farmářů a vynecháním obchodníků či velkoskladů se například podařilo významně zkrátit vzdálenost pro dopravu kávy. Neputuje mezi různými sklady, ale z farmy jde přímo do pražírny v Mladé Boleslavi.

Šetrné pražení

Pražírna JABLUM do automobilky dodává dvě kávy. Curiosity Fuel je směs arabiky s robustou v poměru 80:20. Převažující indická arabika dodá kávě příjemně silné tělo s jemnou čokoládově hořkou chutí. Díky robustě se káva skvěle hodí k přípravě mléčných specialit jako cappuccino nebo caffe latte. Nově pak do kaváren v závodě putuje i stoprocentní arabika z týchž plantáží v Indii. Čistá arabika si drží chuťový profil s minimální kyselostí a má i přirozeně méně kofeinu ve srovnání s robustou.

Pro Curiosity Fuel se používají zrna z rodinných farem.
Pro Curiosity Fuel se používají zrna z rodinných farem.

Káva na sedadlech?

Curiosity Fuel má navíc přesah přímo do výroby. V souladu s principy oběhového hospodářství se využijí i slupky kávových zrn. Automobilka ve spolupráci s dodavatelem, společností Bader, vyvinula proces, při němž se tento odpadní produkt bude používat k činění kůže pro potahy sedadel modelů Škoda Octavia a Kodiaq ve výbavovém stupni Suite. Škoda navíc zkoumá další udržitelná řešení pro zpracování kůže — například kůže pro model Superb ve verzi L&K je činěna pomocí odpadní vody po zpracování oliv.


TIP: Potřebujete půjčit peníze na auto? Anebo na něco jiného?

Spočítejte si půjčku od mBank zde.


Podobné příspěvky


Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění