Čtvrtý ročník Ford Driving Skills for Life pomohl zlepšit řidičské dovednosti, téměř 250 mladým řidičům
Kurz pro mladé řidiče Driving Skills for Life (DSFL) letos proběhl v Česku již po čtvrté, konkrétně v prostorách letňanského výstaviště PVA Expo Praha. Během víkendu dorazilo na akci téměř 250 mladých řidičů ve věku 18–24 let, aby se naučili zvládat krizové situace při řízení a zlepšili svou obezřetnost. Právě skupina řidičů s praxí do pěti let patří mezi nejrizikovější a zaviní každou šestou dopravní nehodu. Na výstavišti bylo k programu připraveno celkem 13 vozů z garáže Fordu, 13 odborných instruktorů a řada naučných aktivit nejen za volantem. Česká zastávka patří do celosvětového programu Ford Fund na zvýšení bezpečnosti na silnici.
Čtvrtý ročník výukového programu Fordu – DSFL navštívilo téměř 250 mladých řidičů. Na parkovišti a uvnitř jedné z hal letňanského výstaviště PVA Expo Praha se mohli naučit zvládnout celou řadu situací, které je mohou za volantem potkat. Kurz je zaměřený na nejmladší skupinu řidičů od 18–24 let, která je na silnicích tou nejrizikovější. Program DSFL se proto snaží zvýšit povědomí mladých řidičů o rizikách a zodpovědnostech účastníků silničního provozu, a to nejen z pozice řidičů auta, ale také cyklistů nebo koloběžkářů.
„Nehodovost mladých řidičů je problematika, které se snažíme dlouhodobě věnovat. Máme proto velkou radost, že se v Česku i letos podařilo zorganizovat kurz Driving Skills for Life, který nejen pomáhá připravit řidiče na krizové situace, ale také je učí, jak jim předcházet. Statistiky a průzkumy hovoří jasně v neprospěch řidičů s krátkou praxí, na druhou stranu má tato skupina větší odhodlání se učit. Letos náš program absolvovalo téměř 250 řidičů, za což jsme opravdu rádi a chtěli bychom všem poděkovat za spolupráci během celého víkendu.” uvedl Petr Burián, tiskový mluvčí společnosti Ford Motor Company.
Nezodpovědné chování mladých řidičů
Podle loňských dat České asociace pojišťoven a Portálu nehod, jsou právě mladí lidé nejvíce náchylní k nezodpovědnému chování na silnici. Navíc v poměru k počtu vydaných řidičských průkazů také způsobí nejvíce nehod agresivním stylem jízdy. Řidiči s praxí do pěti let zaviní každou šestou dopravní nehodu.
Podle průzkumu agentury STEN/MARK přitom mladí řidiči sami přiznávají, že se k nebezpečnému stylu jízdy nechají občas vyprovokovat. Uvedlo to celkem 82 % dotazovaných, což je nejvíce ze všech oslovených věkových skupin. Sebekriticky vnímají i další počínání na silnicích. Přes 80 procent z nich občas překračuje maximální povolenou rychlost, 60 procent se někdy tlačí schválně tlačí na auta před sebou a zhruba polovina přiznala, že leckdy předjíždí na poslední chvíli.
Praktická cvičení na zvládnutí krizových situací za volantem
Účastníci akce Ford DSFL měli možnost absolvovat různá cvičení, která simulovala některé náročné situace, s nimiž se mohou během řízení setkat. Jednou z těchto situací bylo ovládání vozidla v přetáčivém smyku. Pro tuto lekci byly testovací vozy vybaveny speciálními plastovými návleky na zadních kolech, známými jako “Easy Drift,” které umožnily napodobit ztrátu přilnavosti. Řidiči tak mohli na vlastní kůži zažít, jak se cítí, když se auto dostane do smyku, a také se naučit, jak tuto situaci správně zvládat.
Další praktické cvičení se zabývalo vlivem nedostatečné pozornosti řízení, včetně rizik spojených s používáním mobilních telefonů během jízdy, a také stavem řidiče po požití návykových látek. Tato situace byla simulována pomocí speciálních brýlí, které imitovaly opilost a účinky marihuany. Obě tyto chování bohužel často přispívají k dopravním nehodám, a proto jsou důležitou součástí výcviku pro mladé řidiče.
V neposlední řadě byli zájemci podrobeni měření své reakční doby. Účastníci se snažili zjistit, jak dlouho trvá, než jejich vozidlo zareaguje na brzdnou akci a kolik času potřebují k reakci na semafory. Na testovací dráze byly umístěny tři semafory, a účastníci měli za úkol co nejrychleji zastavit, když se rozsvítila zelená. To jim umožnilo prakticky vidět, jaký je reálný rozsah brzdné vzdálenosti vozidla a jak rychle dokáží reagovat.
Asistenti řízení a virtuální realita
Kromě samotných praktických cvičení byla součástí akce Ford DSFL i řada doplňkových aktivit, které přispěly ke zlepšení dovedností a povědomí mladých řidičů o bezpečnosti na silnicích. Jednou z těchto aktivit bylo speciální technické školení, představující nejnovější asistenční systémy, které mohou významně přispět k jejich bezpečnosti při řízení. Součástí programu byl také moderní výukový program s využitím virtuální reality, který se zábavnou formou zaměřil na to, jak mohou jezdit ohleduplněji a bezpečněji.
Již tradičním, ale přesto důležitým prvkem akce DSFL je výukový modul projektu „Share the Road“, jehož hlavním cílem bylo podporovat bezpečné interakce mezi řidiči a cyklisty na evropských silnicích. Cvičení zahrnovalo techniky vystupování z vozidla tak, aby nedošlo k nebezpečnému otevření dveří před cyklisty, efektivní způsoby rozpoznání cyklistů v mrtvém úhlu a bezpečné předjíždění cyklistů s dostatečným bočním odstupem.