ocean-more-plaz-dovolena-ilustr

Češi a dovolená: Balí se den před odjezdem, berou si dvoje plavky a chtějí si odpočinout od práce i od sociálních sítí

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Ačkoliv před odjezdem prožívají mírnou nervozitu, u třetiny z nich převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a relaxace, pracovat nehodlá více než 90 % dotazovaných. Vyplývá to z průzkumu cestovní agentury Invia realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

Podle průzkumu cestovní agentury Invia třetina respondentů považuje plánování dovolené za stresující, přesto se každý druhý balí pouze den před odjezdem: „Téměř třetina (29 %) dotazovaných uvedla, že prožívá radost i obavy zároveň, každý čtvrtý je nervózní z toho, aby začátek dovolené proběhl hladce a bez problémů,“ říká k průzkumu Jiřina Ekrt Jirušková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia.

Nervozita může pramenit především z představy, jak by měla ideální dovolená vypadat. „Často na sebe vyvíjíme nerealistickou kombinaci nároků. Chceme mít dokonalé zážitky, harmonické chvíle s blízkými, vše perfektní a přesně podle očekávání. Pak ale hrozí pocity zklamání,“ říká ke stresujícím chvílím Alice Budová, profesionální koučka osobního a profesního rozvoje s tím, že očekávání je třeba formulovat chytře: „Jaký je ten jeden nejlákavější zážitek, se kterým chce každý z rodiny odjet? Jaká je ta nejdůležitější potřeba, kterou chceme dovolenou naplnit? S jakým pocitem chci z dovolené odjíždět, co konkrétně pro to mohu každý den udělat? Podobné dotazy nám mohou pomoci být realističtější ve svých očekáváních a tlumit tak negativní pocit, který v nás mohou před odjezdem vytvářet.“

graf1

Seznamy a vážení kufru před odletem

S balením věcí si Češi starosti příliš nedělají, každý druhý se připravuje den před odjezdem. Třetina lidí (32 %) si nechává týdenní rezervu: „Z průzkumu vyplývá, že si více než polovina Čechů (60 %) píše seznamy věcí, co nezapomenout. K moři nesmí chybět především plavky, 60 % si bere nejčastěji dvoje,“ dodává k průzkumu Jiřina Ekrt Jirušková. Před doletem si pak téměř polovina lidí (45 %) váží zavazadlo doma, předchází tím zbytečnému stresu a komplikacím na letišti.

graf2

Relax a digitální detox

Téměř polovina Čechů (46 %) vyhledává kombinaci aktivní a odpočinkové dovolené. Relaxaci u moře, bazénu či na chatě volí každý třetí. O tom, že Češi berou rekreaci na dovolené vážně, svědčí i to, že více než 90 % dotazovaných nehodlá na dovolené pracovat, 73 % respondentů si s sebou nebere pracovní počítač ani telefon.

Práce ovšem není jediným prvkem, od kterého bychom si měli odpočinout: „Pro mentální regeneraci ale nestačí na dovolené jen nepracovat. Neustálým scrollováním a nasáváním přemíry podnětů v digitálním vesmíru se dá prokrastinovat i od pořádného odpočinku,“ doplňuje profesionální koučka Alice Budová.

graf3

Offline dovolená

Důležitost přítomného okamžiku a odpočinku od online světa si uvědomují i Češi, digitální detox si na cestách dopřejí téměř tři čtvrtiny dotazovaných, kteří na dovolené plánují omezit používání internetu. „Dovolená je skvělá příležitost pro trénink technik meditace a mindfulness. Buďme zvídaví, přítomní tady a teď. Upusťme od perfekcionismu a radujme se i z nedokonalého,“ uzavírá Alice Budová, profesionální koučka.

graf4

Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 1000 respondentů.


TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
 
Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte z aktuálně dostupných aut sami.
 
Chci operativní leasing!
 

Podobné příspěvky


Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění